TOPDACH
Ceramika Budowlana S.C

ul. Hutnicza 40
81-038 Gdynia
tel. (58) 783-46-30
fax (58) 783-46-31

Godziny otwarcia
pon-pt 8:00-16:00


Napisz do nas
topdachceramika@wp.pl

Nadproża klinkierowe

Murowane w tradycyjny sposób płaskie nadproża w formie łukowej odprowadzają występujące obciążenia w murze z cegły licowej za pomocą ścian bocznych. Do tego potrzebny jest po obu stronach otworu mur jako podpora.

Nadproża, które przykrywają więcej niż 1,5 m, nie powinny być murowane w tradycyjny sposób. Nawet zbrojone nadproża wozówkowe nie są niezawodne, a poza tym nie odpowiadają normie DIN!

Gotowe nadproża są zawsze kontrolowane pod kontem ogólnie przyjętego i zatwierdzonego wzorcu. Po nałożeniu belki nadproża, bezpośrednio lub z pomocą nakładki V4A, można natychmiast murować dalej.

Nadproże w wiązaniu połówkowym

Montaż rolet nie sprawia żadnych problemów.

Cechy nadproży:

  • nośna belka nadproża
  • rozpiętość nadproża do 4 m.
  • 5 kN siła nośna/podpora
  • potwierdzone przez certyfikowany instytut, powszechnie obowiązujące statyczne obliczenia

Nadproże grenadierskie

Nadproże greniadierskie w kształcie litery L w wiązaniu połówkowym

Nadproże grenadierskie w wiązaniu połówkowym


Podwieszane belki nadproża

W szczególnie obciążonych, przekrytych miejscach stosuje się podwieszane belki nadproża. Wykonuje się je z nierdzewnej stali (VA4) jako przekrycie ciągłe, wykonane na jednym z nośnych elementów betonowych. Umieszcza się je także jako podporę pośrednią (zgodnie z DIN 1053).

Podwieszana belka nadprożowa z podwieszaną kotwą
kotew podwieszana
H 80/ H 120

Zależnie od rodzaju obciążenia określa się dla danego obiektu liczbę i wielkość kotew. Elementy te mogą przejmować ciężar do dwóch pełnych kondygnacji (8,0 m). By przymocować nadproża przy konstrukcji żelbetowej (co najmniej B 25), używa się kotew konsolowych lub podwieszanych. Kotwy konsolowe odpowiadają ciężarom od 3,5 do 7,0 i 10,5 kN, podwieszane 8,0 i 12,0 i 16,0 kN.

Wszystkie gotowe belki nadprożowe wyposażone są w uchwyty do montażu, by usprawnić pracę dźwigu na budowie. Konsolowe i podwieszane kotwy są montowane w taki sposób, by można było bez problemu usunąć nawet niewielkie nierówności, np. przy montażu dybli. Już w czasie produkcji uwzględnia się odpowiednie dla danego obiektu przekroje, np. przy głębszych ościeżach okiennych.